Instytut pod chmurką

— pokazy, quizy i zabawy, warsztaty

hasło programu:

Od idei do zastosowań

Prezentacja dokonań głównych działów IFJ PAN w namiotach ustawionych na wolnym powietrzu. Spotkania z naukowcami, prezentacje eksperymentów fizycznych.


Namiot Oddziału Fizyki i Astrofizyki Cząstek

Pokaz aparatury używanej w fizyce cząstek elementarnych, quiz i gra dotycząca cząstek oraz możliwość uzyskania informacji o tej dziedzinie nauki bezpośrednio od fizyków.


Namiot Oddziału Fizyki Jądrowej i Oddziaływań Silnych

Czym jest zupa kwarkowo-gluonowa? Czy wiesz jak zbudować świetlny miecz? Po co i jak badamy zderzenia jądrowe? Odpowiedzi na te wszystkie pytania możesz poznać zaglądając do namiotu Oddziału Fizyki Jądrowej i Oddziaływań Silnych.

U nas zobaczysz detekcje promieniowania kosmicznego za pomocą detektora scyntylacyjnego. Pokażemy Ci jak działa komora mgłowa i jak samemu ją skonstruować.

Zrozumiesz czym są stany wzbudzone jąder atomowych na przykładzie prostej symulacji wykorzystującej drgania linijki i akcelerometr.

Ponadto, spróbujemy razem ustalić czy oddziaływanie foton-foton daje szansę na konstrukcję miecza świetlnego oraz dlaczego i jak w eksperymencie ALICE (A Large Ion Collider Experiment) na Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC) gotujemy zupę kwarkową!

W namiocie Oddziału Fizyki Jądrowej i Oddziaływań Silnych dowiesz się wszystkiego, co chciałbyś wiedzieć o fizyce reakcji jądrowych, ale nawet nie wiedziałeś jak zapytać!


Namiot Oddziału Fizyki Materii Skondensowanej

U nas zobaczycie ciecz nienewtonowską, której własności sami sprawdzicie. Poznacie zasadę działania silnika homopolarnego, pociągu elektromagnetycznego (modele), fontanny cieplnej, półkul magdeburskich. Wykonacie pętlę Möbiusa (która ma tylko jedną stronę). Połączycie obiekty prawoskrętne i lewoskrętne by przekonać się jakie kształty otrzymacie po ich podziale. Dowiecie się dlaczego diody emitują światło o różnych kolorach. Zobaczycie co się dzieje z wodą umieszczona w próżni. Poznacie zasadę działania czujników temperatury i pola magnetycznego. Będziecie mogli sprawdzić który dźwięk jest krótszy (konkurs) oraz dowiecie się jak wychwycić różnicę w czasie trwania dźwięków.


Namiot Oddziału Fizyki Teoretycznej

Prezentowane będą plakaty i film na temat skal w mikro i makro świecie oraz skal niskiej i wysokiej energii. Omawiane będą matematyczne struktury fraktalne (samopodobne) i ich codzienne przykłady w naturze. Pokazane będą przykłady modelowania wyników ze zderzaczy np. LHC i ich konsekwencje w interpretacji wyników doświadczeń.


Namiot Oddziału Badań Interdyscyplinarnych

Prezentowana będzie zasada działania mikroskopu sił atomowych (AFM) na przykładzie makroskopowego modelu AFM zbudowanego z klocków Lego. Podstawowe wykorzystanie AFM w IFJ PAN jest związane z pytaniem w jaki sposób w oparciu o zmianę elastyczności komórek można identyfikować zmiany nowotworowe. Pokazana zostanie rzeczywista konstrukcja mikroskopu AFM, który został skonstruowany w naszym instytucie.

Zaprezentowane będzie również Laboratorium Obrazowania Spektroskopowego, gdzie prowadzone są badania dla potrzeb zwalczania chorób nowotworowych oraz innych patologii poprzez obrazowanie spektroskopowe układów tkankowych, komórkowych oraz prowadzenie badań na poziomie molekularnym.


Namiot
CREDO

Pokazywane będą plakaty i krótkie filmy o czarnych dziurach i gwiazdach neutronowych, o rejestracji i o źródłach falach grawitacyjnych, o występowaniu wokoło nas i o rejestracji promieniowania kosmicznego nawet za pomocą popularnych smartfonów. Można będzie obserwować pracę i jej wyniki detektora „cosmic watch”. Będzie można włączyć się do prowadzenia rejestracji tego promieniowania przez ściągnięcie na własny smartfon przygotowanej aplikacji.


Namiot KONSTRUKTORA

Warsztaty dla dzieci i nie tylko, w których uczestnicy będą mogli zbudować proste modele urządzeń fizycznych i zabrać je do domu (takich jak: spektroskop, poduszkowiec, peryskop, kalejdoskop). Uczestnicy dowiedzą się jak działają wykonane przez nich urządzenia. Mamy nadzieję, że rozbudzi to ich ciekawość w dalszym poznawaniu świata.

 

Tatuaż z fizyką w tle

Mini salon tatuażu wodnego (zmywalnego).

 

Podsłuchiwanie satelitów

Nasłuchiwanie oraz rejestracja zdjęć z satelitów pogodowych przelatujących nad IFJ PAN przy pomocy prostej karty telewizyjnej do komputera oraz kawałka drutu jako anteny. Będziemy również śledzić sygnały nadawane z samolotów przelatujących wokół Krakowa.