Sypko, mokro, lepko…..naukowe zabawki, Świat złożony z mikrokapsułek, Lewitacja, Roboty przemysłowe we współpracy ze sobą i z człowiekiem, Obrazowanie smugowe

— demonstracje, eksperymenty, pokazy

Data wydarzenia:

  • 28 września (piątek)
    Godz.: 18.00, 19.30, 21.00, 22.30

Sypko, mokro, lepko…..naukowe zabawki

Czy z polimeru możemy zrobić mega zabawkę? Jak zrobić masę, która nawet w małej ilości rozciąga się na rozpiętość naszych ramion? Czy piasek jest tylko nad morzem? Odpowiemy na te wszystkie pytania, pokażemy Ci jak wykorzystać naukę do świetnej zabawy i podpowiemy co jeszcze możesz zrobić z rzeczy, które wspólnie stworzymy.

Świat złożony z mikrokapsułek

Świat złożony z mikrokapsułek, czyli co mają wspólnego kurze jaja, papier samokopiujący, antybiotyki i nowoczesne materiały? W czasie pokazu postaramy się odpowiedzieć na to pytanie przybliżając zagadkowy a zarazem otaczający nas świat mikro-obiektów, bez których trudno by sobie było wyobrazić współczesną medycynę, przemysł spożywczy a nawet budowlany. Opowiemy sobie jak się takie obiekty wytwarza i sami spróbujemy je wyprodukować.

Lewitacja

Zjawisko lewitacji znane jest powszechnie jako domena literatury i filmów z gatunku science fiction. A więc czy jest to możliwe w rzeczywistości? Na stanowisku lewitacji magnetycznej przekonamy się, że tak! A wszystko to dzięki materiałom nadprzewodzącym oraz ekstremalnie niskiej temperaturze z rzędu -200°C. Pokaz przybliży spragnionym wiedzy widzom, jakie prawa fizyki są odpowiedzialne za nadprzewodnikową lewitację magnetyczną oraz czym tak naprawdę są nadprzewodniki. Oczywiście wszystko to zostanie udowodnione na specjalnie przygotowanym do tego stanowisku.

Roboty przemysłowe we współpracy ze sobą i z człowiekiem – pokonywanie kolejnych barier a bezpieczeństwo

Prezentacja stanowisk zrobotyzowanych oraz możliwość bezpośredniej interakcji z robotami przemysłowymi. W czasie spotkania przybliżymy również najnowsze technologie i trendy w obszarze robotyki między innymi roboty współpracujące (YuMi). Dodatkowo przedstawimy wirtualne projektowanie zrobotyzowanych stanowisk i procesów przemysłowych.

Obrazowanie smugowe

Czy można zobaczyć powietrze? Czy można przelewać opary rozpuszczalnika? Na te pytania uzyskamy odpowiedź wykorzystując obrazowanie smugowe – technikę obrazowania zjawisk zachodzących w gazach i cieczach niewidocznych gołym okiem. Zaprezentujemy, jak prosty układ optyczny pozwala uzyskać spektakularne wizualizacje nawet bardzo subtelnych zmian gęstości w ośrodkach gazowych i cieczach. W aeronautyce obrazowanie smugowe wykorzystywane jest do badania ruchu powietrza – podczas projektowania skrzydeł, śmigieł, wentylatorów. W innych gałęziach przemysłu do oceny efektywności chłodzenia różnych urządzeń, szczelności zbiorników, szybkości mieszania gazów.